Projekt „Zostań liderem w CISV*”

Projekt „Zostań liderem w CISV” powstał z myślą o młodych ludziach, którzy są nie tylko ciekawi świata, ale mają w sobie potrzebę pokazywania tego świata innym. Dzięki współpracy międzynarodowej organizacji pozarządowej CISV building global friendship oraz Powszechnej Akademii Młodzieży stworzyliśmy program warsztatów, które przygotują młodych ludzi do tego by być mądrym dorosłym, czyli by pracować z dziećmi i młodzieżą w oparciu o bliskie nam wartości takie jak dialog, współpraca, empatia, zaufanie, aktywność i inicjatywa.  

CISV prowadzi swoją działalność przede wszystkim przez organizowanie międzynarodowych obozów dla dzieci i młodzieży wieku od 11 do 18 lat na całym świecie. Delegacje wyjeżdżające na wyjazdy są niewielkie (4-6 osób) i razem z liderem (w wieku 21+) przygotowują się do obozów już pół roku przed wakacjami. A wszystko po to by nie tylko miło spędzić letni czas, ale przede wszystkim po to by wspólne z młodymi ludźmi z całego świata wspólnie gotować, tańczyć i rozmawiać o ważnych dla nich tematach. Więcej o CISV i programach, które możemy Ci zaproponować możesz dowiedzieć się na stronie http://www.cisv.org.pl/. Podstawową ideą PAM jest z kolei praca z liderami pracującymi na rzecz młodzieży  w różnych organizacjach i środowiskach. Wspólne doświadczenia wykorzystaliśmy aby stworzyć cykl warsztatów w programie  „Zostań liderem w CISV”.

Dzięki zaproponowanym warsztatom chcemy dać młodym ludziom szansę by lepiej poznali samych siebie i potencjał, który mogą wykorzystywać na uczelni, w pracy, w domu czy na wyjazdach CISV. Nasza propozycja skupia się na tworzeniu relacji w oparciu o komunikację bez przemocy oraz współpracę opartą na empatii. Dzięki temu w trakcie warsztatów dajemy młodym liderom umiejętności, które są tak potrzebne aby żyć wśród ludzi i czerpać z tworzonych relacji siłę i radość.

Pracując w CISV od wielu lat wiemy jak ważna jest dla dzieci rola lidera. Na czas wyjazdów to młodzi liderzy stają się dla dzieci trochę rodzicami, którzy przytulą kiedy jest smutno, trochę przyjaciółmi, z którymi można się powygłupiać, ich opiekunami, którzy mają im zapewnić poczucie bezpieczeństwa, ale bardzo często też idolami, którzy dają przykład tego jak żyć. Na tych młodych ludziach podejmujących wyzwanie, by doświadczyć przygody z CISV w USA, Indiach czy Norwegii razem z grupą dzieci oddanych pod ich opiekę, spoczywa ogromna odpowiedzialność co przekażą dzieciakom na takich wyjazdach. Często przez 3 tygodnie mogą dać dzieciakom dużo więcej niż nauczyciel przez cały rok szkolny. Chcemy pomóc tej odważnej młodzieży z pięknymi sercami, aby pewniej i mądrze realizowała wyzwanie, które podejmuje.

Dlatego z myślą o tym by pracować z dziećmi nie poprzez przekazywaną wiedzę, ale poprzez zdrowe relacje, które z nimi budujemy stworzyliśmy program „Zostań liderem w CISV”. Zapraszamy do spotkania i rozmowy z nami, wszystkich, zainteresowanych pracą z młodzieżą i tym by rozwijać siebie po to by lepiej umieć przekazywać wiedzę o świecie, nie tylko w ramach CISV. Chętnie opowiemy o możliwościach jakie daje CISV i zaproponujemy warsztaty, które mogą Cię zainteresować i zainspirować.

Cykl warsztatów obejmuje następujące tematy:

  • współpraca oparta na empatii, czyli jak współpracować z ludźmi i mieć z tego dużą satysfakcję
  • komunikacja, czyli jak mówić żeby Cię słuchano i jak słuchać żeby usłyszeć
  • ja – ty – my, czyli o dynamice grupowej i rolach grupowych
  • kreatywność, czyli jak wykorzystać Twoje pomysły by stworzyć niezapomniane zajęcia lub imprezę dla dzieci, młodzieży, a może Twoich przyjaciół
  • różni ludzie – różne kultury, czyli jak przygotować siebie i innych do przetrwania w wielokulturowym środowisku
  • być liderem, czyli o umiejętnościach przywódczych

W ramach PAM oferujemy także warsztaty rozwoju osobistego takie jak:

  • jak zrealizować swoje marzenia, czyli Twoje mocne strony i sposoby ich wykorzystania we współpracy z innymi
  • serce czy rozum, czyli o podejmowaniu decyzji – jak sprawić, żeby zawsze pójść właściwą drogą

*Children’s International Summer Villages (Międzynarodowe Letnie Wioski Dziecięce).