Owoce Programu Aktywizacji Młodzieży

Fundacja Iskierka

Jolanta Czernicka-Siwecka zaangażowała się w Powszechną Akademię Młodzieży już na jej starcie, zostając jej wiceprezesem. Podczas studiów postanowiła rozwijać swoje kompetencje trenerskie, co poskutkowało wieloma szkoleniami i treningami. Kiedy w 2003 roku jej syn zachorował na białaczkę, całą swoją energię włożyła w walkę z nią. Wymyśliła wtedy specjalny program bazujący na pozytywnym nastawieniu do własnej choroby i zamianie leczenia w rodzaj zabawy. Dzięki temu projektowi udało się jej przywrócić sobie i własnemu dziecku nadzieję i siły do walki.

To doświadczenie, a także długie rozmowy z rodziną i współpracującym personelem medycznym zaowocowały narodzinami pomysłu, by to doświadczenie spożytkować dla dobra innych. Od początku 2005 roku na Oddziale Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu zaczęły się dziać niesamowite rzeczy. Rok wspólnych przedsięwzięć, czasem pozornie niemożliwych do zrealizowania, angażujących dzieci, rodziców, wolontariuszy i inne środowiska zaowocował powołaniem w 2006 roku Fundacji ISKIERKA, która do dziś działa aktywnie na rzecz dzieci chorych na nowotwory. Fundacja wspierana jest przez firmę Infovide-Matrix. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami fundacji ISKIERKA na stronie internetowej : http://www.fundacjaiskierka.pl/

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "BAŁT"

Jarek Kuba to kolejny absolwent PAMu. Po ukończeniu szkoły zaangażował się w Program Aktywizacji Młodzieży, by po przejściu wielu szkoleń i treningów powrócić do rodzinnego Ostrowca Świętokrzyskiego. Tam poznał jednego z przedsiębiorców, który zaproponował mu zajęcie się rozwojem cichej, lecz bardzo malowniczej gminy Bałtów. Współpraca z lokalnym biznesem przyniosła niezwykłe efekty. Dzięki niespożytej energii samego Jarka, a także ludzi z nim związanych w 2001 roku powołano do życia Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "BAŁT", które dziś jest niewątpliwym pionierem w dziedzinie rozwoju turystyki i promocji regionu województwa świętokrzyskiego.

Stowarzyszenie stało się między innymi inicjatorem uruchomienia parku tematycznego, poświęconego dinozaurom, których pierwsze tropy pojawiły się w Bałtowie niemal 150 mln lat temu. Przy wykorzystaniu posiadanych walorów miejsca, takich jak pobliskie lasy, rzeka i pagórki, istniejący dziś JuraPark Bałtów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony turystów. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło dnia 7 sierpnia 2004 roku. Oprócz tego, Stowarzyszenie przystąpiło także do realizacji projektu "Questing, czyli innowacyjna metoda interpretacji turystyki dziedzictwa", który w ramach swych założeń przewiduje edukację turystyczną oraz rozrywkę dla wszystkich uczestników questów – nieoznakowanych szlaków turystycznych. Skierowany tak do rodzin, dzieci, jak i osób dorosłych, Questing staje się powoli jedną z najatrakcyjniejszych form promocji regionu. http://www.baltow.info/

Małgorzata Stępień-Duda

Małgorzata Stępień-Duda to jeszcze jedna z uczestniczek PAM. Po zakończeniu przygody z Powszechną Akademią Młodzieży zaangażowała się w prace dla Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „Opus” w  Łodzi. Jej ponad 800 godzinne doświadczenie trenerskie, oraz zdobyte w PAMie kwalifikacje owocują do dzisiaj. Obecnie jest koordynatorem projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego „Profesjonalny Pracownik III sektora”, „Regionalny Ośrodek EFS w podregionie piotrkowskim". Jest również prezeską Fundacji Europejskie Centrum Edukacji Społecznej w Łodzi, która powstała w 2004 roku. Do dzisiaj ciepło wspomina zarówno czas spędzony w Powszechnej Akademii Młodzieży, jak i wspólnie realizowane projekty.